Uczniowie naszej szkoły od 28 do 2 czerwca na przerwach i podczas lekcji mieli szansę uczestniczyć w różnych projektach przybliżających nam m.in.: kulturę , historię, muzykę, kuchnię oraz tradycje i dziedzictwo mieszkańców Ukrainy.

Wszyscy chętni mogli aktywnie uczestniczyć m.in .: w konkursie plastycznym na wykonanie oryginalnego plakatu pozytywnie promującego Ukrainę pt. „Moi sąsiedzi”, oraz w specjalnie przygotowanych 2h lekcjach historii, na których przedstawiono w formie prezentacji bogatą i skomplikowaną historię Ukrainy i jej wielowiekowe związki z Polską, zaś najlepsi i najbardziej ambitni uczniowie sprawdzili swoje wiadomości w kolejnych dwóch konkursach wiedzy pt. „Pigułka wiedzy o Ukrainie" oraz „ Alfabet ukraiński i słowniczek podręczny” we wszystkich tych konkursach wzięło udział ponad 100 uczniów, a wyłonienie zwycięzców było bardzo skomplikowanym zadaniem dla jury.

Podczas świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja- na znak solidarności z naszymi uczniami z Ukrainy nasi wychowankowie mieli okazję zobaczyć specjalny taniec i piosenkę, zaprezentowaną przy okazji apelu, ponadto mogli posłuchać podczas przerw, znanych przebojów muzyki polsko-ukraińskiej, takich jak np. Dumka na dwa serca, Hej sokoły, Despasito po ukraińsku. Młodsi uczniowie zobaczyli także animowane produkcje ukraińskie pt. "Uprowadzona księżniczka" i "Ostatni smok", zaś uczniowie klas starszych, film związany z historią Hołodomoru na Ukrainie pt. „Obywatel Jones”. Nie zabrakło również degustacji przyrządzonych przez uczniów smakołyków kuchni ukraińskiej: pierogów, barszczu czy blin.

Uczniowie całego zespłu  poznali również najbardziej znane ukraińskie bajki ludowe z życiowym morałem oraz wysłuchali pouczającej historii dla dzieci, o wojnie w Donbasie pt. „Teraz tu jest nasz dom” - Barbary Gawryluk, które zostały przeczytane przez nasze dwie sympatyczne ukraińskie uczennice z kl. 6, a w wielu miejscach w szkole, pojawiło się sporo dekoracji w kolorze barw Ukrainy: dłonie , kwiaty serca, motyle a wszystko to po to, aby naprawdę pokazać , że w najtrudniejszych chwilach, jak prawdziwi przyjaciele, naprawdę solidarnie jesteśmy - Razem z Ukrainą i nie zapominamy , że wojna u naszych sąsiadów wciąż trwa.