W ubiegły czwartek naszą szkołę odwiedzili panowie dzielnicowi. Zostali oni zaproszeni w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”. Nasi goście przypomnieli nam o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Zaakcentowali potrzebę noszenia odblasków i bycia widocznym zwłaszcza w porze jesienno-zimowej. Chętnie odpowiadali też na zadawane pytania.

Uczniowie naszej szkoły ostatnio często rozmawiają o swoim bezpieczeństwie na drodze. Na lekcjach wychowawczych oraz na zajęciach technicznych omawiają temat bezpiecznego poruszania się po mieście. Dzieci oglądają filmy edukacyjne pokazujące jaka jest różnica w widoczności pieszego z odblaskiem. Nadeszła jesień, a wraz z nią wcześniej robi się ciemno. Warto zadbać o jakiś element odblaskowy w swoim stroju, który może uratować nam życie.

ZAPAMIĘTAJ!

Osoba z elementem odblaskowym jest widoczna przez kierowców nawet ze 150 metrów, to wystarczająca odległość by kierowca mógł zahamować. Osoba ubrana w kamizelkę odblaskową będzie widoczna już z 400 metrów. Natomiast pieszy w ciemnej kurtce i bez elementów odblaskowych zostanie zauważony dopiero z 30 metrów.

Nasza szkoła w tym roku przystąpiła do pilotażowego programu „Odblaskowa szkoła”. Celem jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze szczególnym naciskiem na widoczność na drodze.  W ramach programu dzieci klas 1-6 poznają zasady bezpiecznego poruszania się po drodze zarówno jako piesi jak i rowerzyści oraz kierowcy hulajnóg. W salach lekcyjnych młodszych klas powstały gazetki informacyjne, przygotowane przez samych uczniów.

W piękny wrześniowy dzień uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią panią Barbarą Danisz wybrali się na spacer. Dzieci poznały zasady bezpiecznego przechodzenia przez pasy. W drodze powrotnej nazbierały kasztanów, liści i żołędzi, które z pewnością wkrótce wykorzystają do jesiennych prac plastyczno-technicznych. Aby dzieci były bezpieczne wszyscy mieli założone odblaskowe kamizelki. #odblaskowa szkoła.