Etwinning - rok szkolny 2011/2012

The Gymnasium no 8 took part in the project and hosted two foreign students : Jelena from Serbia a and Ekrem from Turkey. They spent a week (28.11 – 2.12.) conducting lessons for gymnasium  and primary school students.

They were talking about daily life, culture and tradition of their countries. The lessons were conducted in English so the students were opportunity to check their language level and improve their language skills by different games and activities presented by the volunteers.

Jelena and Ekrem were interested in history of our school and our region. They learned a lot visiting the school regional room. They admired the exhibits and school documents gathered there.

Our guests willingly participated in the school events eg. discos, trips to Pszczyna and Giudo Mine in Zabrze.

The host families also showed Jelena and Ekrem places worth visiting in Tychy: Tyskie Brewery Museum, the Castle in Paprocany.

W dniach od 28.11.20114 do 2.12.2011r. w ramach projektu „Enter Your Future” gościliśmy w naszej szkole Jelenę z Serbii oraz Ekrema z Turcji.

Podczas zajęć nasi goście przybliżyli nam życie codzienne, kulturę oraz tradycje Serbii i Turcji. Językiem roboczym był język angielski. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności językowe także poprzez gry i zabawy prowadzone przez naszych wolontariuszy. W zajęciach uczestniczyły wszystkie klasy gimnazjum oraz klasy V i VI Szkoły Podstawowej nr 23.

Jelena i Ekrem zapoznali się także z historią  naszej szkoły podziwiając eksponaty oraz dokumenty zgromadzone w szkolnej sali regionalnej.

Nasi goście chętnie uczestniczyli w dyskotece andrzejkowej, wycieczkach do Pszczyny oraz zabrzańskiej kopalni Guido.

Wielkim zaangażowaniem wykazały się rodziny goszczące Jelenę i Ekrema pokazując ciekawe miejsca Tychów  np. Browar Tyski, Zamek Myśliwski czy rynek w Starych Tychach.

W dniach od 1 do 31 października 2011roku trwają „Tygodnie eTwinning 2011”. Do akcji włączyła się także nasza szkoła (SP23) przygotowując w dniu 19 października  następujące działania: spotkanie, prezentacje oraz wystawę dotychczas wykonanych prac projektowych w ramach programu eTwinning.W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej wraz z wychowawcami.

W pierwszej części spotkania uczennica klasy VI przedstawiła wszystkim zebranym główne założenia programu eTwinning, prace projektowe naszych uczniów oraz szkół partnerskich. Nasza szkoła uczestniczyła dotychczas w 3 projektach programu e Twinning współpracując z wieloma szkołami europejskimi, a ścisłą współpracę nawiązaliśmy z uczniami i nauczycielami z Beclean, Rumunia. Efekty końcowe naszych projektów to nie tylko interesujące prezentacje multimedialne, ale także film pokazujący naszą szkołę oraz zakładki do książek wykonane przez uczniów szkół partnerskich.

W drugiej części spotkania nauczycielka języka angielskiego pani Beata Skupin przedstawiła uczniom proces tworzenia projektu w ramach programu eTwinning począwszy od pomysłu samego tematu poprzez szukanie szkoły partnerskiej i uzgadnianie szczegółów projektu na pracy końcowej projektu skończywszy.

Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć prezentacje multimedialne naszych projektów oraz film o naszej szkole nakręcony w ramach projektu „Together”. Językiem roboczym każdego projektu był język angielski.

Nauczycielka języka angielskiego wspomniała także o innych formach współpracy naszej szkoły z zagranicą. Pani Beata Skupin przypomniała uczniom o projekcie ‘Sympozjum”, w którym uczestniczył cały Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2  - przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum, a naszymi partnerami były szkoły z Litwy, Szwecji oraz gimnazjum z Gliwic.

Ponadto pani Beata Skupin przedstawiła także założenia nowego projektu „Enter Your Future”, który będzie realizowany w naszej szkole od 27 listopada 2011r. do 2 grudnia 2011r. przy współpracy organizacji studenckiej „Aisec” Katowice, Uniwersytet Ekonomiczny. Program objęty jest patronatem Urzędu Miasta Katowice, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty. W ramach tego projektu w naszej szkole będziemy gościć dwóch studentów z zagranicy, którzy będą prowadzili zajęcia min. z historii, geografii, religii. Językiem roboczym będzie język angielski.