Szkoła Podstawowa nr 23 w Tychach

Dnia 9 listopada 2011 roku uczniowie SP 23 uczęszczający na zajęcia koła Z ekologia na Ty wybrali się na wycieczkę do Palmiarni w Gliwicach. Celem wycieczki było spotkanie i rozmowa z pracownikami, przejście ścieżką roślin egzotycznych i poznanie zagrożeń dla tego środowiska ze strony człowieka. Podczas spaceru po parku im. Fryderyka Szopena dzieci zapoznały się również z roślinnością charakterystyczna dla naszego regionu. Na zakończenie wizyty w Palmiarni uczestnicy wycieczki otrzymali certyfikat wydany przez Kierownika Palmiarni i Dyrektora MZUK zaświadczający, iż uczniowie klasy pierwszej SP 23 w Tychach ukończyli Ścieżkę Wiedzy o Roślinach Egzotycznych.

Dnia 19 października 2011 roku uczniowie klasy pierwszej w ramach koła ekologicznego odbyli wycieczkę do Przytuliska w Ćwiklicach ( koło Pszczyny). Celem wycieczki było rozwijanie u dzieci wrażliwości i miłości do zwierząt porzuconych i okaleczonych ( nierzadko przez człowieka). W trakcie spaceru dzieci poznały mieszkańców Przytuliska oraz ich smutne historie. Mali ekolodzy przekazali dla zwierząt: karmę, koce, miski oraz środki higieniczne. Pod troskliwym okiem opiekunów dzieci miały możliwość zabawy z kotkami i pieskami oraz karmienia koni trawą.
Pełni wrażeń  przejęci uczniowie postanowili, iż będą systematycznie dokarmiać czworonożnych przyjaciół z Przytuliska.

Poprawiony (sobota, 04 lutego 2012 22:04)

Puste pudełka po butach, opakowania po lekarstwach lub zapałkach, to najlepszy budulec na domki, garaże i mebelki dla misiów, lalek i ich aut, zabawek z dzieciństwa, które może już dawno zostały wciśnięte w najgłębszy kąt szafy. Dlatego też uczestnicy koła Coś z niczego koleżanko i kolego musieli odszukać i przynieść do szkoły swoich ulubieńców z dawnych lat. Natomiast zebrane pudełka i opakowania wraz z kolorowym papierem, kolorowymi kawałkami tkanin i  bibuł posłużyły do wykonania dla nich wygodnych i luksusowych domków. Dziewczynki pracowały nad domkami i mebelkami, zaś chłopcy zatroszczyli się o wykonanie przestronnych i praktycznych garażów dla aut. Gdy wszystko było już gotowe i lale weszły do domków, a auta wjechały do garaży zaczęła się przednia zabawa.

Piękna jesienna aura sprzyjała uczestnikom koła techniczno-ekologicznego Coś z niczego koleżanko i kolego w zebraniu materiałów niezbędnych podczas październikowych zajęć. Stoły w sali zapełniły się kolorowymi liśćmi drzew m.in.  klonu i dębu, owocami jarzębiny, dzikiej róży, itp. Z tych bogatych darów natury uczniowie komponowali jesienne bukiety. Pod sprawnymi palcami dzieci liście klonu przemieniły się w piękne żółto-zielone i brązowo-purpurowe róże, które w otoczeniu liści dębu i owoców jarzębiny tworzyły niezwykłe i barwne kompozycje.

Kto z nas nie ma w domu chociaż jednego pustego słoika? Ile takich słoików często wyrzucamy nie segregując do śmieci,szkodząc przyrodzie i postępując nieekologicznie? Taki zwykły słoik może zamienić się we wspaniały kolorowy wazonik dla mamy lub babci! Uczestnicy koła ekologiczno-technicznego Coś z niczego koleżanko i kolego udowodnili, że proces powstawania wazonu nie jest skomplikowany i każdy, kto tylko zechce może zrobić go bez pomocy dorosłych. Do takiej pracy potrzebne są tylko kolorowe lakiery do paznokci, dobry klej, kolorowe koraliki, cekiny, piórka, a nawet guziki. Potem wystarczy odrobina wyobraźni i kolorowy wazon gotowy!

WiÄ™cej artykułów…