Czy chemia może być słodka? Oczywiście, że tak. Wiedzą to uczniowie klasy siódmej, którzy wiadomości o zjawiskach fizycznych i reakcjach chemicznych wykorzystali do przygotowania przepysznych ciast z przepisów w podręczniku.

Poznali również gęstość substancji. Uczyli się ją obliczać, a następnie próbowali utworzyć kolorowa wieżę z substancji o różnych gęstościach. Przekonali się na własnej skórze, że praca laboratoryjna wcale nie jest łatwa, wymaga dużego skupienia i cierpliwości. Ale się udało, kolorowe wieże gęstości można oglądać w galerii.

We wtorek (26 września) klasy 7 i 8 odwiedziły Uniwersytet Śląski w Katowicach. Wykłady z cyklu Osobliwości Świata Fizyki oparte były na przeprowadzanych na żywo eksperymentach, prowadzonych przez osoby pracujące na co dzień w laboratoriach Instytutu Fizyki. Oryginalne aranżacje eksperymentów, często w skali makro, prowadzone z udziałem publiczności, nie tylko zaskakują i budzą emocje, ale pozwalają na głębokie zrozumienie pojęć, zasad i praw fizyki. W tym roku uczniowie zobaczyli jak można wykorzystać najprostszą wiedzę o falach, nieomal w każdej dziedzinie życia – muzyce, sporcie, kuchni czy komunikacji. Natomiast w temacie ognia jako niebezpiecznego przyjaciela młodzież zagłębiła się w świat światła, ciepła i dźwięku. Odkrywaliśmy rolę zmian stanów skupienia, zmian gęstości i temperatury oraz przekonaliśmy się jak istotną rolę odgrywa tu przewodnictwo i promieniowanie cieplne oraz konwekcja.

Na dzisiejszej lekcji matematyki uczniowie klasy 4 wzięli udział w walentynkowym pokoju zagadek. Zadaniem uczniów było znalezienie i rozwiązanie różnych zadań matematycznych zapisanych w nietypowy sposób, np. w postaci labiryntu, chmury wyrazowej czy też rebusu, aby na koniec otrzymać klucz do skarbu.

Uczniowie klasy czwartej od grudnia biorą udział w ogólnopolskim projekcie "oGRAJmatmę - Laboratoria przyszłości z Minecraftem". To połączenie matematyki ze światem gry Minecraft. Dzieci wykonując różne wyzwania poprawiają swoją koncentrację, umiejętność logicznego myślenia oraz rozwijają swoją kreatywność. Zajęcia matematyki w takim wydaniu to czysta przyjemność.

Więcej artykułów…